Ter voorbereiding van een herzieningsaanvraag, kan een veroordeelde de procureur-generaal bij de Hoge Raad verzoeken nader onderzoek te doen. Nadat in 2023 verzoeken waren uitgebleven, zijn er in 2024 vier verzoeken binnengekomen.

Twee verzoeken betroffen de zaak die bekend is als de Arnhemse villamoord. Daarbij gaat het telkens om een veroordeling tot een gevangenisstraf van 12 jaar in 2000 wegens medeplegen van diefstal met geweldpleging tegen twee personen die de dood van een persoon ten gevolge heeft gehad. Het betreft in beide zaken een tweede verzoek tot nader onderzoek. Na eerdere verzoeken tot nader onderzoek heeft de Hoge Raad in 2021 herzieningsaanvragen in deze zaak afgewezen. De verzoeken zijn in het verslagjaar voor advies naar de adviescommissie afgesloten strafzaken (ACAS) gestuurd. In het verslagjaar heeft de ACAS nog geen advies uitgebracht.

Een ander verzoek betreft een veroordeling in 2017 tot levenslang wegens onder meer twee moorden. De Hoge Raad heeft het hiertegen ingestelde cassatieberoep in 2019 verworpen. Het vierde verzoek heeft betrekking op een veroordeling in 1993 wegens verkrachting tot een gevangenisstraf van een jaar met oplegging van TBS met bevel tot verpleging van overheidswege. Op beide verzoeken is in het verslagjaar nog niet beslist.

Eerdere verzoeken

Een verzoek uit 2018 dat betrekking heeft op een veroordeling in 2011 tot levenslang wegens oorlogsmisdrijven tijdens het gewapend conflict in Rwanda in 1994, is in 2018 naar de ACAS doorgestuurd voor advies. In 2023 heeft de ACAS advies uitgebracht. Begin 2024 is het verzoek, in navolging van het advies van de ACAS, deels toegewezen. Meer informatie over de beslissing.

Herziening ten nadele van de gewezen verdachte

De wet biedt ook de bijzondere mogelijkheid dat op aanvraag van het College van procureurs-generaal van het Openbaar Ministerie een onherroepelijke einduitspraak van de rechter in Nederland die vrijspraak of ontslag van alle rechtsvervolging inhoudt ten nadele van de gewezen verdachte wordt herzien. Een dergelijke aanvraag heeft nog nooit tot een herziening ten nadele van de gewezen verdachte geleid. In 2024 is herziening ten nadele van een gewezen verdachte niet aan de orde geweest.